Island   30.9. - 4.10. 2010
 
 
Islandská pohlednice, prodloužený víkend
 
Odlet plánován na 7. hodinu, bohužel zpoždění,odletěli jsme ve 13:30 hod. ale naštěstí jsme vše stihli , vzdálenosti nejsou veliké J
Let trval 3 hod. 30 minut, Travel servisem, přistáli jsme v |Keflavíku, bývalé americké vojenské letiště, dnes hlavní, moderní letiště Islandu .
Krajina mě okouzlila hned, jak jsme vyjeli do Modré Laguny, veliká lávová pole, zkamenělá vyvřelina, kam se člověk podívá a úžasná síla přírody v podobě mechových porostů na tak nehostinných plochám .
Najednou se před námi zjevila Modrá Laguna, tedy nejprve člověk vidí z autobusu geotermální elektrárnu , a za ní je úžasný úkaz , křemičitá voda , která ty černé kameny „ poglazovala“ tak, že máte pocit , že chodíte po mramoru, nádherné teplá voda místy až i teplá více, než je úplně příjemné. Vstupné 25 EUR, zcela promyšleně zařízené elektronické skříňky, nemusíte si pamatovat ani číslo, dostanete u vstupu čip a ten jen přiložíte na senzor na skříňkách a skříňka se zavře a pak zase stejným způsobem otevřete. Ve sprchách sprchové mýdlo i kondicionér, fény, igeliťáky na mokré plavky, pozor ručník svůj, je možné si pronajmout župan i ručník. Byl to krásný zážitek v té černé krajině kolem dokola , modrá teploučká jezírka s příznivým účinkem na kůži, můžete se natírat bílým, léčivým „ bahnem“.
Možnost masáží, sauny, v areálu je krásná restaurace, vše můžete shlédnout na fotkách.
 
Večer jsme dojeli za asi 30 minut do hlavního města Reykjavíku, hotel moderní Arnarhvoll http://www.arnarhvoll.is/rooms/  , na pokoji káva, čaj, konvice, TV, internet – kabel Vám půjčí na recepci zdarma, sprcha, WC. Pozor malá zvláštnost – teplá voda je cítit po sirovodíku, je to totiž ta geotermální, kterou rozvádí po ostrově, výhoda – bělí super zuby, když si s ní budete zuby čistit, určitě ten rozdíl uvidíte J
Pěkná restaurace s terasou a výhledem na celý Reykjavík v posledním, osmém patře. Jídlo výborné, ryba a víno – skvělé oboje – stojí cca 650 Kč.
Restaurací je v Reykjavíku hodně a obejdete celé město za hodinu, od hotelu najdete ve vzdálenosti do 1O minut zcela jistě 20 restaurací.
V hotelu wellness, trezor na pokoji. Pokoje jsou menší, to je pravda, ale na těch 5 dní to bohatě stačilo J
 
Příjemný personál i místní lidé. Atmosféra města je opravdu fajn, měla jsem tam pocit, že vše je vymyšleno do detailů a vše funguje, maximálně skvělá věc je možnost platby kartou i v trafice za noviny, za celý pobyt jsem vše hradila kartou, večeři, suvenýry, pohledy, vstupy, prostě vše. Nepoužila jsem ani EUR ani islandské koruny. To je opravdu velmi příjemné, i minimální částky můžete platit kartou.
 
Hlavní město je malebné, typické barevné domky, nádherný kostel, na který si Islanďané udělali sbírku, za 500 ISK vyjedete na věž kostela, z které je městečko opravdu pohádkové, také uvidíte na fotkách. V kostele teploučko, lavice polstrované, konají se často koncerty ….
Ve městě galerie, muzea moderního umění, Dům severu – vstup zdarma, moderní radnice u rybníka s množstvím ptactva s velikým modelem Islandu… Ve městě jsou termální lázně, dojdete k nim v pohodě pěšky, můžete se projít přístavem, kde jsou 3 zelené domky, v tom levém, když stojíte zády k vodě je prostě skvělá restaurace Höfnin  http://hofnin.is/, výborný kuchař a stejně skvělá obslucha a atmosféra a určitě běžte na WC, to jste jistě ještě nezažili… neprozradím co, vyzkoušejte sami … J
 
Snídaně na hotelu výborná, káva , čaje, kakao, mléko, džusy, marmelády 3 druhy, skvělé ryby na mnoho způsobů, to člověk musí ochutnat, müsli, 5 druhů chleba, sladké koláče, šunka, sýry, zelenina, ovoce, rýže, nudle,párky, vejce… prostě bez problémů
 
Výlety :
 
Gejzír Stokkur asi ½ hodiny od Reykjavíku, krásný zážitek , je tam moc pěkný hotel, dalo by se přenocovat, cestou se jede ještě dále ke Sněmovním skalám , kde byl založen islandský parlament = celonárodní setkání , kde tvořili ústavu, zákony pro lidi a národ = jak smysluplné – ten pocit má člověk na Islandu všude. 
Krásná příroda, koně, farmy, rašeliniště, byli jsme tu na podzim, krásné barvy … idyla
Vodopád Gullfoss úžasný.
Klášter Skalholt stojí za vidění, průvodkyně Milena Drahozalová nám vysvětlila typické stavby z kamene a travních pruhů.
Kráter Korid byl opravdu omračující a ty podzimní barvy…. zážitek
Ledovec se řekne islandsky jökull, byli jsme až u jednoho z ledovcových splazů, bohužel
velmi pršelo, nebylo možno moc fotit, ale takové je islandské počasí, co hodina , to jiné počasí od větru téměř síly orkánu až po sluníčko, to vše za 3 hoďky a 60 km J Určitě s sebou vezměte pláštěnky, opravdu nepromokavé teplé oblečení, vícevrstevné a vážně dobré boty, do busu věci na převlečení, z ledovce jsme přišli opravdu mokří na kost i přes opravdu značkové kvalitní oblečení do nepřízně počasí.
 
Vodopády Seljalandsfoss a Skogafoss jsou krásné, v přilehlém muzeu o životě Islanďanů nás provázel místní pan průvodce, který nám nejen krásně vyprávěl , ale i zazpíval a zahrál písně na harmoniu.
 
Sirná pole Krýsuvík –Seltún jsou efektní, určitě stojí za zhlédnutí.
 
Ve Viku jsme snad zažili orkán, moc jsme toho bohužel nevyfotili, ani zkamenělé troly v moři = krásné skály, odtud kousek jsme popojeli k moři , kde jsou krásné lávové útvary  podobné našim u Kamenického Šenova – známe varhany z Pyšné princezny. Nasbírali jsme si i lávové kameny v místě Reynisfjara  Hálsanefshellir , teď už je jen umět použít na masáž J
 
Viděli jsme krásně sopku Heklu , projížděli jsme oblastí sopky Eyjafjallajökull, viděli jsme ji a také jsme stále ještě dobře poznali, co vše napáchala, i když farmy, které byly zasypané , již
zcela perfektně fungovaly, silnice byly obnoveny, stejně jako mosty… musel to být opravdu cvrkot..
 
Nebudu se více rozepisovat, určitě Vám chci Island vřele doporučit, rádi Vám zajistíme pobyt na jaře, v létě, na podzim a uvažuje se i o Silvestru, kde bychom viděli, když příroda nám umožní Polární záři, v Reykjavíku bude krásný ohňostroj, Modrá laguna otevřena, gejzír, vodopád… Nebojte se , není tam – 50 stupňů, jak se obávali mí kolegové a především myslím, mohl by to být trochu jiný Silvestr, pokud se to nepodaří tento rok, tam snad přístí už určitě !