Rhodos - očima klienta

Rhodos - očima klienta

 

Rhodos očima klienta
 
V září 2005 (8. - 22.) jsme navštívili ostrov Rhodos konkrétně středisko Faliraki. Pobyt jsme měli zajištěn prostřednictvím CK FIRO-tour. Byl to náš v pořadí pátý zájezd na Řecké ostrovy s CK FIRO-tour.
            Cesta tam a zpět proběhla bez problémů. Leteckou dopravu zajišťovala letecká společnost TRAVEL SERVIS. Jediným malým problémem po příletu na Rhodos, bylo zjistit, kde se objeví zavazadla z našeho letadla. Informace na obrazovkách byly poněkud opožděné.
 
Letovisko Faliraki
            Faliraki je klasické turistické středisko střední velikosti. Akropole
Rhodos AkropoleV září, kdy jsme ho navštívili, bylo již celkem poklidné. Ve Faliraki nenajdete žádné architektonické skvosty ani památky. Je to, ale středisko na dobré úrovni. Obchodů s potravinami, suvenýry a restaurací je dostatek. Co se týče potravin, tak velice dobře se nakupuje v AB marketu (dobře zásobený supermarket). Cenová hladina je v AB marketu u většiny zboží o dost nižší než v menších marketech ve Faliraki. Pro ty, kteří mají pobyt bez stravy, je to ideální místo pro nákupy. Na běžném nákupu (pečivo, ovoce, zelenina, alko, nealko atd.) lze proti malým marketům ušetřit průměrně 2 euro i více. Jako ve všech turistických střediscích najdete ve Faliraki půjčovny aut, motocyklů, na plážích vodní skútry, loďky, létání na padáku. Pro děti je ve Faliraki menší lunapark s ruským kolem a několika atrakcemi. Je možné rovněž navštívit velký vodní park. Pláže ve Faliraki jsou velice pěkné, písčité s dřevěnými chodníčky podél pobřeží. Moře bylo, po celou dobu našeho pobytu, čisté bez naplavených řas a klidné, pouze dva dny byly menší vlny. Falariki je z mého pohledu pěkné místo, ve srovnání s jinými středisky, které jsme již v Řecku navštívili a rozhodně bych ho doporučil. Rozhodně je to dobré místo pro pobyt s dětmi.
 
Cestování po ostrově
Zde se samozřejmě nabízí varianty - Rhodos nové město individuální auto, motocykl, autobus nebo organizované výlety zajištěné cestovními kancelářemi. Kdo nechce vyloženě procestovat ostrov křížem krážem se vypůjčení auta asi moc nevyplatí, vzhledem k tomu, že lze využít dobře fungující autobusovou dopravu. Jelikož jsme byli sami s manželkou sami dva, tak jsme cestovali autobusem. Naše nejčastější cesta do města Rhodos stála 1,7 euro. Intervaly autobusů jsou zhruba od 30 minut do 60, (i když časy v jízdních řádech se musí brát s rezervou) autobusy do Rhodosu jezdí dvěma trasami, buď po pobřežní silnici nebo po hlavní. Autobusové nádraží (konečná stanice) v Rhodosu je Rhodos nové městojednosměrná ulice v blízkosti přístavů a starého města. Asi sto metrů nad konečnou autobusu jsou veřejná WC (bezplatné). Kdo si půjčí auto a vydá se do Rhodosu, musí počítat s problémem, kde zaparkovat. Ceny autobusů (2005) Faliraki - Rhodos 1,7 Euro, Rhodos - údolí motýlů 3,4 Euro, Faliraki - Lindos 2,8 Euro.
 
Výlety do okolí
            Protože chceme mít na dovolené absolutně časovou nezávislost, tak si všechny výlety organizujeme samostatně. Téměř všechny informace jsme v předstihu získali z informační brožury od CK. Brožura je perfektně zpracovaná a velice dobře se podle ní orientuje. Nějaké informace jsme získali z internetu z českých a řeckých stránek (www.rhodes.gr).
 
Rhodos staré město
            Naše první cesta mimo Faliraki vedla logicky do hlavního města Rhodosu.
Rhodos staré město - pohled z hodinové věžeCílem bylo navštívit přístavy a zorientovat se ve starém Rhodos staré městoměstě. Už první pohled z autobusu na opevnění starého města je úchvatný. Po příjezdu jsme se vydali na prohlídku přístavů. Nejprve na přístav Mandráki, místo kde údajně stál kolos Rhodský. Potom jsme prošli molo obchodního přístavu kolem tří větrných mlýnů až k pevnosti sv. Mikuláše s majákem (pevnost je nepřístupná). Z přístavů jsme se vydali na prohlídku starého města. Nejprve jsme se prošli obranným příkopem mezi hradbami. Je to pěkná procházka po upravených cestách mezi trávníky a palmami. Ze spodu příkopu vyniknou obrovské rozměry opevnění. Do starého města jsme vešli branou u paláce velmistrů. Atmosféra starého města je jedinečná a těžko popsatelná. Při první prohlídce starého města jsme neměli v plánu navštěvovat památky, ale nakonec jsme navštívili alespoň hodinovou věž a tureckou státní knihovnu. Z hodinové věže je možné přehlédnout celé staré město, přístavy, a lze získat představu o velikosti starého města. Je to dobré místo pro fotografování. Vstupné 5 Euro trochu překvapí, ale při koupi vstupenky se dozvíte, že v ceně je jeden nápoj dle vlastního výběru u baru pod věží. Posezení u pivíčka bylo moc příjemné. Je zde také vystaven starý hodinový stroj. Potom jsme se vydali na prohlídku turecké čtvrti a města rytířů. Sokratova třída v turecké čtvrti zvaná velký bazar je plná obchůdků se zbožím všeho druhu. První návštěvě Rhodosu jsme věnovali více jak tři hodiny (informační brožura od CK posloužila jako výborný průvodce).
 
Rhodos staré město - památky
Druhou návštěvu Rhodosu jsme zaměřili na prohlídku památek starého města
Nádvoří v paláci Velmistrů a Akropole. Množství památek je opravdu obdivuhodné. Nejprve jsme si prohlédli archeologické muzeum (vstupné 3 Euro). Muzeum je v budově bývalého špitálu johanitů z 15. století. Expozice z doby mykénské až pozdně hellenistické je velice pěkná a poměrně rozsáhlá. Důkladná prohlídka exponátů zabere dost času. Od archeologického muzea jsme prošli ulicí rytířů k paláci Velmistrů. Je to ulice s nádhernými domy ze 14. - 16. století. v domech jsou dnes kanceláře, instituce, francouzské a italské zastupitelství, většina domů je zrekonstruovaných. Vstup do paláce Velmistrů je 6 Euro. Palác Velmistrů je nádherná stavba původně ze 14. století zrekonstruovaná Italy ve 20. století. V paláci je muzeum, mozaikové podlahy (přenesené z ostrova Kos), nábytek ze 16. -
Nádvoří v paláci velmistrů17. st., obrovské vnitřní schodiště a nádvoří se sochami. Pro milovníky umění je ve starém městě muzeum lidového výtvarného umění. Při návštěvě Rhodosu rozhodně nelze vynechat návštěvu Akropole. Cesta k Akropoli je od starého města značená směrovkami, popř. lze použít k orientaci mapu města, všechny ulice jsou perfektně označené. Cesta na Akropoli trvá asi 30 minut. Na Akropoli jsou zbytky Apollónova chrámu, nádherně zrekonstruované divadlo a antický stadion. Je příjemné chvíli posedět ve stínu na ochozech stadionu a nasát atmosféru antických časů. Z návrší Akropole lze přehlédnout téměř celé město Rhodos. Kdo se vydá do Rhodosu autem má možnost pod Akropolí zadarmo zaparkovat a do centra dojít pěšky.
 
Rhodos nové město a výlet do údolí motýlů
            Prohlídka nového města není tak časově náročná, tak jsme ji spojili s výletem údolí motýlů.Divadlo Po příjezdu na autobusové nádraží jsme se vydali kolem nového tržiště k přístavu Mandraki na třídu Elefterias. Zde jsou k vidění architektonicky zajímavé budovy - pošta, divadlo, Řecká národní banka, Guvernérský palác, hotel Růže. V novém městě se nachází u malé mešity starý turecký hřbitov. Na nejsevernějším výběžku je možno navštívit malé mořské akvárium (vstupné je 3,50 Euro). Po prohlídce nového města jsme odjeli do údolí motýlů. Údolí motýlů je jedinečná lokalita, kterou lze vidět v Evropě. Je to kouzelné zalesněné místo s potůčkem vodopády a jezírky. Žijí zde noční motýli rodu Callimorpha quadripunctaria -harlekýn tečkovaný. Motýli jsou všude, vše je jimi jako porostlé, skály, stromy, kameny. Mimo motýli se dají zpozorovat krabi a ještěrky (ještěrky mají tyrkysově modré ocásky). Na prohlídku celého údolí je třeba vyčlenit dost času, hodina je málo. Pro starší lidi, s ohledem na teploty a převýšení, může být prohlídka dost fyzicky náročná. V údolí motýlů je možnost občerstvení, WC je bezplatné. Vstupné 5 euro (vstupenky uschovat, více vchodů).
           
Lindos
Akropole LindosLindos rozhodně patří místům, která nelze při pobytu na Rhodosu vynechat.
Akropole - LindosAtmosféra Lindosu je rovněž jedinečná - malá vesnička s uzoučkými uličkami s krámky, malé domečky, či zrekonstruované kapitánské domky ze 16.-18. století a také specialita Lindosu oslí taxi. Právě oslíci se svými poháněči patří neodmyslitelně ke koloritu Lindosu spolu s Akropolí. Oslíci vyvážejí turisty na Akropoli. Jízda na oslíku stojí 5 euro Nicméně cesta pěšky nahoru není nic strašného a trvá pár minut. Při cestě nahoru lze pořídit pěkné záběry fotoaparátem nebo kamerou. Vstupné na Akropoli je 6 Euro. V komplexu Akropole najdeme mimo jiné středověkou rytířskou pevnost, byzantský kostel, sloupovou síň a dórský chrám Athény Lindské. Na Akropoli probíhají rekonstrukční práce. Z hradeb Lindosu je nádherný pohled na lagunu sv. Pavla a vesnici Lindos. Dole na návsi v Lindosu se můžete napít pramenité vody ze starého akvaduktu (ochutnal jsem je opravdu dobrá). Kdo chce zůstat déle, může výlet spojit s koupáním v moři. Kdo navštíví Lindos rozhodně nebude zklamán.
 
Okolí Faliraki
            Mimo výletů autobusem, jsme podnikli několik pěších vycházek
Rhodos Stadiondo okolí Faliraki. Nejprve podle pobřeží a také do kopců nad Faliraki. Podle pobřeží Stadionjsme si vyšli směrem k výběžku směrem ke středisku Kalithea. Za výběžkem jsou u pobřeží krásné malé laguny. Stačí jen sejít dolů a vykoupat se v klidných a vyhřátých lagunách. Kdo se rád koupe a sluní bez plavek, může se vydat z Faliraki opačným směrem podle pobřeží. Nedaleko za přístavem je v malé zátoce nuda pláž. Dále na jih podle pobřeží jsou nádherné zátoky Athonyho Quinna a Ladiko. Vycházky do kopců, také stojí za to, výhled do okolí a na moře je nádherný. Kopce jsou porostlé pichlavými nízkými keříky a travinami. V porostu je možno zpozorovat kudlanky nebo ještěrky. V určitých vrstvách se objevují dešti vyplavené lastury a zkamenělí koráli z pravěkých moří.
            Rhodos nabízí mnoho dalších zajímavých míst k návštěvě a poznání. Dovolená na Rhodosu rozhodně stála za to, patřila k nejlepším, které jsme prozatím v Řecku zažili.