Bulharsko Bansko - očima klienta

Bulharsko Bansko - očima klienta

 

 
Bulharko – Bánsko

 

Porovnání lyžování ve Francii s Bulharskem (Bansko):
 
Už jsem byl v několika lyžařských střediscích ve Francii jako např. Les Arcs, Les Deux Alpes či Val Cenis. Minulý rok jsem však také vyzkoušel lyžování v Bulharsku, přesněji v Bansku. Bansko je malé městečko, které zažívá turistickou Sjezdovka v areálu Banskoexpanzi. Přes léto se hodně staví a hlavně vše modernizuje.
Vše začalo předloni, kdy se konečně propojilo Bansko s lyžařským střediskem novou kabinkovou lanovkou pro 8 lidi rakouské výroby. Ani lanovky v samotném areálu nejsou pozadu a čtyři z pěti sedačkových lanovek, jsou nové a ta nejvrchnější má samozřejmě štít proti větru. Celkově ski - areál vypadá velmi moderně, protože téměř vše je maximálně 2 roky staré. Lyžařské středisko není ani tak malé, jak by se na první pohled mohlo zdát a rozhodně se nemusíte obávat front na vlecích. Většinu lyžařů tvoří turisti z Německa a Velké Británie.
Sjezdovky se upravují tak často jako v Alpách, asi tak 3 krát za týden. Sjezdovky jsou také o trochu prudší než v Alpách. Pro dobré lyžaře je to ideální středisko. Jezdit se dá opravdu na všech sjezdovkách, ne jako v Alpách, kde stejně ze 100km sjezdovek je 50% sjezdovek pro začátečníky. Tímto bych však chtěl upozornit, že toto středisko rozhodně není vhodné pro absolutní začátečníky! Lyžuje se v nadmořské výšce od 1635 do 2560m, což zaručuje kvalitní sněhové podmínky od konce prosince do půlky března.
Největší výhodou oproti Francii jsou ceny. Po lyžování si v klidu můžete každý den zajít na večeři nebo jen tak popít v nějaké pěkné Mechaničce s živou hudbou. Ceny jsou zhruba stejné jako u nás.
 
Shrnutí:
 
Výhody:
kvalita střediska, ceny, počet sedačkových lanovek, prudší sjezdovky
 
Nevýhody:
delší cesta kabinkovou lanovkou (20 min.) + doprava Skibussy, velikost