Bulharsko- letovisko a ubytování

Bulharsko- letovisko a ubytování

Bulharsko

 
 Poloha:
            Balkánský poloostrov, jihovýchod Evropy                 
 Staré Nessebarské domy
Rozloha:
            111 000 km2    
 
Hlavní město:
            Sofia
 
Počet obyvatel:
            přes 8 000 000
 
Úřední jazyk:
            bulharština
 
Domluvíte se:
            německy, anglicky, rusky a většinou i česky
 
Měna:
            leva, stotinky. Jeden lev = 100 stotinek. U nás leva v bankách nekoupíte a v Bulharsku je na směnu českých korun velice nevýhodný kurz. Vyplatí se směnit EUR nebo USD. (Při výměně EUR mě jeden lev vyšel přibližně na 15,40 Kč.)
 
Časový posun:
            + 1 hodina
 
Tuto info cestu organizovala CK ALEXANDRIA - nejlepší touroperátor na Bulharsko. Během této cesty jsme projeli téměř všechna letoviska, která CK Alexandria svým klientům nabízí. Prohlédli jsme si některé z hotelů, jež jsou uvedené v katalogu a některé, které se do katalogu dostanou teprve příští rok. Neshlédli jsme však pouze hotely. Navštívili jsme též mnoho soukromých penzionů a apartmánů. A nejen to, absolvovali jsme také dva výlety (do skalního kláštera Aladža a do přírodní rezervace Ropotamo). Během našeho cestování jsme se též stihli zastavit ve Varně a v Burgasu, kde jsme měli přibližně tříhodinový rozchod. Někteří se vypravili na pláž, jiní do restaurací a ostatní vyrazili na nákupy.
Naše info cesta začala v Praze na letišti. V Burgasu jsme přistáli 2 hodiny po startu letadla. Po vyřízení celních formalit a vyzvednutí zavazadel nás tam u stánku CK ALEXANDRIA už očekávali její bulharští zaměstnanci. Ti si nás jmenovitě odškrtali, zda jsme všichni, řekli nám, do kterého autobusu si máme nastoupit a další cesta mohla začít. Náš EXKURZOVOD (=bulharsky průvodce) se jmenoval Boby - mladý sympatický Bulhar, který vystudoval BOHEMISTIKU a nyní učí na Univerzitě v Sofii bulharšitnu.
Prvním cílem naší cesty bylo SLUNEČNÉ POBŘEŽÍ, které je z letiště v Burgasu vzdálené cca 45 min. jízdy autobusem. Následovalo ubytování v hotelu Burgas. Hotel se nachází přímo na pláži a přibližně 150 m od začátku promenády plné různých stánků, obchůdků a restaurací. Přibližně za hodinu jsme již měli sraz na recepci hotelu, kde jsme od našeho průvodce dostali malý česko - bulharský slovníček.
Následoval přesun do města POMORIE, v jehož bezprostřední blízkosti stojí továrna na jeden z nejznámějších bulharských koňaků SLUNEČNÍ BŘEH. Cesta do tohoto (přes 2000 let starého) města nám autobusem ze Slunečného Pobřeží trvala přibližně 20 minut. Pomorie je známým balneologickým střediskem - léčí se tu onemocnění pohybového ústrojí, gynekologické nemoci, lupénka a jiné kožní choroby, onemocnění dolních i horních cest dýchacích apod. V bezprostřední blízkosti města se nachází také solná jezera.
Naše další cesta směřovala do vesnice jménem RAVDA (cca 10 minut). Zde mě velice uchvátil PRÁZDNINOVÝ KLUB RAVDA. Krásná pláž, velkoryse zařízené apartmány i pokoje. Tento klub se nachází v klidnější části vesnice - doporučení pro klienty toužící po relaxaci a odpočinku. Z Ravdy jezdí malý vláček do nedalekého NESSEBARU, kam směřovaly naše další kroky (z Ravdy přibližně 10 minut). Toto starobylé městečko bylo založeno již v 9. století před Starý dům Nessebarůnaším letopočtem. Bulharsko je na 4. místě na světě na seznamu UNESCO co do počtukulturních památek.
Mezi tyto památky patří i již zmiňovaný Nessebar. Stará část města se rozkládá na malém poloostrově, který je 400 m dlouhý a 800 - 900 m široký. Poloostrůvek je s pevninou spojený pouze 12 m širokou šíjí. Dozvěděli jsme se spoustu z bulharské historie (například také to, proč když Bulhaři myslí ANO tak kroutí hlavou, a když myslí NE, tak kývají) i z historie Nessebaru samotného. Nessebar se mi velice líbil (jak jeho stará, tak i nová část) a všem ho mohu vřele doporučit. Viděli jsme ubytovací kapacity jak v nové, tak i ve staré části a byli jsme mile překvapeni. V nové části naleznete ubytování v klasických hotelích a penzionech, se kterými se setkáte všude, ale ve staré části budete ubytovaní v typickStaré Nessebarské domyých staronessebarských domcích, které mají nesmírné kouzlo. Zařízení těchto domů je obyčejné, ale všude je velice čisto a útulno.
Po prohlídce následoval přesun na večeři zpět do hotelu Burgas. Tento čtyřhvězdičkový hotel má vnitřní i venkovní bazén. Pokoje jsou prostorné, vzdušné - s televizí, lednicí, rádiem a s terasou. Koupelna hezká - s fénem. Velice mě zaujaly postele. Byly poměrně dost široké a peřiny byly kupodivu (ve čtyřhvězdičkovém hotelu) povlečené typickým bulharským povlečením s „dírou" uprostřed.
Večeře byla fantastická. Výběr nebyl zas až tak velký (v porovnání třeba se Španělskem), ale jídlo bylo chutné. Obrovský výběr salátů, zeleniny, ovoce a zákusků. K našemu velkému překvapení jsme dostali pití k večeři zdarma.
Druhý den začal obrovskou snídaní. Zde už byl výběr o mnoho větší než u večeře. Následovala prohlídka Slunečného Pobřeží - největšího hotelového letoviska v Bulharsku.
Dopravu v letovisku zajišťuje minivláček, který vás přepraví i do starobylého Nessebaru. Do ostatních letovisek se dostanete pravidelnou autobusovou dopravou. Slunečné pobřeží je plné různých hospůdek, kavárniček, obchůdků, diskoték a lákadel pro děti. Můžete zde najít i AQUAPARK (vstupné 20 leva na celý den).
Hotely, které jsme na Slunečném Pobřeží navštívili, byly všechny nádherné. Ve všech byly na pokojích lednice, televize. Pokoje byly prostorné, zařízené novým nábytkem. Ve všech hotelích nabízejí klientům různé druhy služeb, které uspokojí i náročné klienty. Jediné, co mě překvapilo, byly bulharské koupelny. Téměř nikde (ani v luxusních hotelích) nenajdete u sprchového koutu vaničku. Musíte si prostě zvyknout na to, že se sprchujete přímo na zemi. Cestou ze Slunečného Pobřeží jsme míjeli hotel Victoria Palace, o kterém nám náš průvodce řekl, že je nejluxusnějším na Slunečném Pobřeží. Hotel byl postaven za necelých 5 měsíců a lustr, který se nachází v hotelové recepci stál 115 000 €.
Naše další zastávka bylo malé městečko OBZOR. Městečko se rozkládá v blízkosti hor, starých lesů a krásné pláže. Blízko města můžete najít rozvaliny ŘÍMSKÉHO JUPITEROVA CHRÁMU. Do Obzoru jsme jeli necelou hodinu a cestou jsme se dozvěděli něco o Černém moři. Například to, že Černé moře je 4x větší než Bulharsko. Jeho slanost je pouhých 17 - 18 promile. Žije v něm přes 200 druhů živočichů a roste více než 600 druhů rostlin. V Černém moři se můžete setkat také s delfíny a žraloky, ale žijí pouze ve větších hloubkách a k pobřeží se nepřibližují.
V Obzoru jsme navštívili hotel Tudi a soukromé penziony a apartmány. Severní pláž v PrimorskuVšechny byly čisté a pěkně zařízené. Osobně bych si však nevybrala penzion Rumi.
Severní pláž v Primorsku Byl čistý a také pěkně zařízený, ale uspořádání pokojů bylo poněkud zvláštní. Nejsem nijak „fajnová", ale toaletu vedle kuchyňské linky (byť za dveřmi) opravdu nemusím. Všechny kapacity, které jsme navštívili, byly ve vzdálenosti cca 500 m od pláže. V Obzoru jsme měli téměř dvouhodinovou přestávku na oběd či případné koupání. Já jsem využila druhou variantu a šla omrknout pláž. Jako všude v Bulharsku byla písečná se spoustou mušliček. Vstup do moře byl velice pozvolný. Po cca
200 m jsme měli vodu stále do pasu.
Z Obzoru jsme odjížděli do SVATÉHO KONSTANTINU (cca 1 hodina), kde jsme byli ubytovaní v hotelu Rossitsa. Tento tříhvězdičkový hotel byl velice útulný, klidný, obklopený nádhernou zahradou. POZOR - hotel nemá bazén. Pokoje opět prostorné s krásnou koupelnou. Na balkoně byla kromě nábytku také šňůra na prádlo i s kolíčky. Následovala večeře. Jídlo bylo fantastické. Výběr nebyl moc velký, ale co kus, to lahůdka. Dle mého názoru mnohem chutnější než v hotelu Burgas. Pití jsme si už museli platit, ale vzhledem k cenám v Bulharsku to byl pakatel.
Třetí den začal opět snídaní. Výběr obrovský - ostatně úplně stejný jako v hotelu Burgas - od vajíček na všechny způsoby, přes saláty, müsli, corn flakes, ovoce, zeleninu, až po různé druhy sladkého i slaného pečiva. Samozřejmostí byly také salámy, párečky, sýry, máslo, marmeláda a med. Následovala prohlídka Svatého Konstantinu (dříve lázně DRUŽBA). Je to známé rekreační středisko s nejdelší tradicí. Písčité pláže jsou zde odděleny skalistými zátokami. Svatý Konstantin je známým balneologickým střediskem. Jeho nejznámější atrakcí je sirný pramen (46°C), který vtéká přímo do bazénu pod širým nebem. Zde jsme shlédli balneologické centrum - komplex Sunny Day. Naše další kroky směřovaly na ZLATÉ PÍSKY.
Nejznámější bulharské letovisko vzdálené pouze půl hodiny jízdy od Sklaní klášter AladžaVarny. Zlaté Písky se pyšní komplexem veřejně přístupných bazénů se sladkou vodou postaveným přímo na pláži. Najdete zde obchody všeho druhu, nespočet restaurací, barů, kaváren, diskoték...
Skalní klášter Aladža Všechny hotely, které jsme tento den viděli, byly opět krásné. Pokoje prostorné s lednicí, TV, koupelnou, balkonem. Opět bylo všude čisto a hotelový personál velice vstřícný. Po „obědové pauze" přišel na řadu náš první výlet - skalní klášter Aladža. Ze Zlatých Písků jsme k němu jeli přibližně 15 minut. Kromě kláštera se zde nachází také katakomby a malá obrazová galerie, kde najdete i makety kláštera. Následoval odjezd na večeři do hotelu Rossitsa.
 BalčikČtvrtý den jsme zamířili více na sever. Naší první zastávkou byla ALBENA - moderní hotelové středisko s 6 km dlouhou pláží. Hotelové komplexy se zde nacházejí v chráněné přírodní rezervaci. Albena má vlastní hydrometeorologickou stanici. Uprostřed letoviska vede pěší zóna, která je plná obchůdků, restaurací a stánků. Celým komplexem jezdí vláček. Naší další zastávkou bylo jedno z nejstarší měst na černomořském pobřeží - BALČIK (35 km od Varny).
Jeho krásu obdivoval již římský básník Ovidius a nazval jej Bílým městem. Toto platí dodnes - jednak díky domům postaveným z bílého kamene a také díky unikátním pískovcovým skalám, mezi kterými se město rozkládá. V Balčiku si kdysi nechala rumunská královna postavit zámek. Když spočítáte všechny vázy a kříže v tomto zámku, vyjde vám počet jejích milenců. Najdete zde také botanickou zahradu. V Balčiku jsme viděli nový rodinný penzion (ještě nemá jméno) a velice krásný hotel Iceberg. Hotel byl velice krásně zařízen. Velice mě překvapilo hlavně apartmá, kde byla v ložnici čtyři metry široká postel. Poté jsme se nechali naším milým řidičem (který mimochodem žil 5 let v ČR) odvézt do KRANEVA. Kranevo je přímořská vesnička vzdálená přibližně půl hodiny jízdy od Varny. Má krásné široké pláže a čisté mělké moře. Nedaleko Kraneva můžete najít rezervaci - listnatý les BATOVA, ve kterém rostou vzácné stromy a chráněné rostliny. Po prohlídce hotelu Kristel Park v Kranevu následoval náš přesun do VARNY.
Zde jsme měli téměř tříhodinový rozchod. Individuálně jsme s kamarádkou navštívily AKVÁRIUM, kde můžete najít spoustu ryb a jiných mořských (ale i sladkovodních) živočichů. Většina popisků byla i v češtině. Opět jsme si dali za velice přijatelnou cenu oběd. Poté už jsme vyrazili rovnou do PRIMORSKA. Cesta byla dlouhá, tak jsme si ji krátili zpěvem a vyprávěním vtipů. Ubytovali jsme se v hotelu Belvedere ***+ a naše první cesta vedla do hotelové restaurace na večeři. Jelikož jsme přijeli dost pozdě, málem jsme ji nestihli. Výběr byl obrovský (největší z hotelů, ve kterých jsme bydleli) - ale už Koktejlyzde nebylo mnoho druhů typických bulharských jídel. Nabízené jídlo bylo spíše „počeštěné" - měli jsme řízky, bramborovou kaši, lečo... a spoustu jiných jídel, která známe z domova. Výběr salátů, čerstvé zeleniny a ovoce byl opět obrovský. Po večeři následovalo společné koupání v hotelovém bazénu - voda byla dost studená. Pokoje v hotelu byly opět velice hezké.
Koktejly Lednice, balkon, koupelna - tentokrát s vanou, dvě lůžka a rozkládací křeslo. Tentokrát v pokoji nebyla televize. Ale zato na nás čekal uvítací balíček (košík s ovocem, láhev vody a vzorek bulharského růžového parfému). Velice mile mě překvapilo, že na každém patře bylo žehlící prkno. Přímo v hotelu se nachází místnost s biliárem, stolním tenisem a elektroni
ckými šipkami. Můžete se do ní dostat buď z hotelu nebo přes terasu zvenku. U bazénu stojí bar, kde míchají skvělé koktejly (jak s alkoholem, tak i bez). Hotelový personál mluví česky. Další zajímavou věcí je televize (nachází se v recepci), na které můžete sledovat ČT1 a Primu.
 Pátý den začal, jak jinak než snídaní. Naše první v hotelu Belvedere. Neuvěřitelný výběr. Mám velice ráda různé druhy cereálií a musím přiznat, že jak v hotelu Burgas, tak i v hotelu Rossitsa jsme měli na výběr pouze müsli nebo obyčejné corn flakes. Tady jich bylo hnedle 5 druhů, takže bylo z čeho vybírat. A stejně jako v předchozích hotelích zde samozřejmě nechyběly salámy, párečky, vajíčka, zelenina, ovoce a pečivo. K pití opět káva, čaj a studené nápoje. Poté následovala prohlídka některých místních penzionů (Elis, Borko, Eftimov a Český dům). Všechny jmenované penziony byly pěkné.
Ve všech byly lednice, varné konvice, žehlící prkna. Nejlepší dojem na mě udělal penzion Český dům. Byl velice vkusně a moderně zařízen. V penzionu Eftimov budou mít od příštího roku všechny pokoje také televizor a klimatizaci - jediné, co kazí celkový dojem z tohoto penzionu je kýčovitá mušlová výzdoba téměř v celém domě. Po návratu do hotelu jsme měli cca dvouhodinovou koupací pauzu. Voda v bazénu už byla mnohem teplejší než předchozí večer.Odpoledne jsme se vydali do LOZENCE a KITENU. Kiten je malé městečko, které je proslulé především svým zálivem, jenž je považován za jedno z nejkrásnějších míst v jižním Černomoří. Dlouhé pláže se zde střídají se skalnatými útesy. Město se nachází v podhůří pohoří Strandža. V Kitenu jsme navštívili hotel Neo Kiten, který je vhodný spíše pro nenáročné klienty. Na pokojích jsou lednice, TV a telefony. Ze střechy hotelu je nádherný výhled do širokého okolí. Hotel má moc hezký bazén. Dále jsme navštívili penzion Burgas - opět obyčejné zařízení vhodné pro nenáročné klienty. Pokoje mají koupelnu, lednici, TV a balkon - ten je však s poměrně nízkým zábradlím. Naší poslední zastávkou tohoto dne byl Lozenec. Tato vesnice se také nachází na úpatí pohoří Strandža. Doporučila bych ji spíše těm, kteří vyhledávají klid. Nedaleko vesnice se nacházejí fíkové háje a vinice. V Lozenci jsme viděli soukromý hotel Ariana. Pokoje jsou jednoduše zařízené, ale mají lednici a balkon a nespornou výhodou tohoto hotýlku je minimarket v přízemí. Další ubytovací kapacitou je vila Stara Kašta. Pokoje jsou prostorné, moc hezké s pěknou koupelnou. Na balkoně je nábytek (ostatně jako všude) a sušák na prádlo. Od příštího roku bude také ve vybavení každého pokoje televizor. V přízemní se nachází restaurace s příjemným venkovním posezením.
Šestý den naší info cesty začal naším druhým výletem. Vyrazili jsme do přírodní rezervace ROPOTAMO - výlet lodí po stejnojmenné řece, kde můžete spatřit vzácné druhy rostlin a živočichů.
 
Poté jsme se vypravili do hotelu Tišina a na prohlídku Primorska a jeho dvou pláží. Hotel je vhodný spíše pro nenáročné klienty - přirovnala bych ho k hotelu Neo Kiten s tím rozdílem, že na pokojích nejsou ani lednice, ani TV, ani telefon; ale má moc hezký bazén.
SpozopolPo prohlídce Primorska jsme se vydali do SOZOPOLU, historického rybářského města. Ve městě se nachází spousta památek připomínajících helénskou epochu a také zde stále žije významná řecká komunita. Sozopol má neuvěřitelnou atmosféru, ve které se snoubí nádherné staré město s typickými domy, malebná zákoutí a tiché hospůdky se spoustou diskoték, restaurací a barů. Zde jsme navštívili hotely Antares a Diamanti. V obou případech pokoje opět vkusně zařízené (nový nábytek, koupelna s WC, kabelová televize, klimatizace, lednice).
Celý den jsme završili tříhodinovou pauzou v Burgasu. Opět jsme měli volný program, takže následovalo jídlo a procházka po městě. Jelikož se mi toto město (stejně jako Varna) moc nelíbilo (nemá žádné historické centrum), rozhodla jsem se pro procházku na pláži. A dobře jsem udělala. S kamarádkou jsme si z pláže přinesly nádherný úlovek v podobě téměř plné igelitky krásných mušlí. Za celou dobu jsme nikde tak krásné mušle nenašly. Po návratu k autobusu následoval odjezd zpět do Primorska. Tímto naše cesta za poznáním ubytovacích kapacit skončila. Následující den jsme měli celý volný. A jelikož bylo v Bulharsku ještě příjemných 32°C, využili jsme jej k opalování a koupání. Každý se snažil na poslední chvíli nachytat trochu bronzu, protože jsme všichni věděli, že v ČR zuřivě prší a teploty se pohybují okolo 13°C.
Bulharsko na mě udělalo velice dobrý dojem. Jediné, co mě nemile překvapilo je to, že všude na plážích se za lehátka a slunečníky platí (od 3 do 10 leva - podle místa). Je to samozřejmě stejné, jako kdekoliv jinde, s tím rozdílem, že tyto slunečníky i lehátka jsou na plážích rozmístěné tak, že téměř nikde už nezbývá místo pro ty, kteří si chtějí lehnout jen tak do písku. Takže každý nakonec milerád zaplatí. Jediné místo, kde jsem nic takového nepostřehla bylo Primorsko. Bulharsko bych doporučila vážně každému. Nejen, že jsou tu milí a příjemní lidé, krásné pláže, čisté moře, nádherná příroda, ale je tu také strašně levno. Z ubytování bych osobně upřednostnila spíše soukromé penzionky nebo apartmány, popřípadě lacinější hotely. Je úplně zbytečné platit si luxusní hotel s plnou penzí, když se můžete kdykoliv kdekoliv najíst za poměrně malý peníz a nejste vázáni tím, že musíte být v určitou dobu v hotelu na jídle. Zkrátka jsem byla Bulharskem velice nadšená (zejména Primorskem). Jedním slovem BOMBA!!!!
 
 
Lucie Hrušková